Дефектолог - це фахівець, основним завданням якого є розвиток і адаптація дітей, що мають фізичні або психічні особливості.
Вчитель-дефектолог – спеціаліст, який працює з дітьми з особливими освітніми потребами (ООП). Фахівець у галузі дефектології повинен стати кращим другом і порадником для діток з ООП та їх батьків. Сучасний спеціаліст не тільки безпосередньо працює з дітьми, а й вивчає особливості та закономірності тих чи інших освітніх труднощів.
Дефектологія - це досить складна наука, що поєднує в собі медицину, психологію і педагогіку. Сучасний фахівець не тільки безпосередньо працює з дітьми, а й вивчає особливості та закономірності тих чи інших відхилень.
Фахівців у галузі дефектології є кілька:
Учитель-дефектолог (тифлопедагог) - фахівець, який працює з дітьми, що мають проблеми із зором (тотально сліпі, слабозорі, з порушеннями (вадами) зору).
Учитель - дефектолог (сурдопедагог) - фахівець, який працює з дітьми, що мають проблеми зі слухом (тотально глухі, слабочуючі та з вадами слуху).
Учитель - дефектолог (олігофренопедагог) - фахівець, який працює з дітьми з інтелектуальними порушеннями (розумовими вадами).
Учитель-дефектолог (логопед) - фахівець, який працює з усіма видами мовленнєвих порушень.
Учитель дефектолог (ортопедагог) - фахівець, який працює з усіма видами порушень постави та дітьми з вадами опорно-рухового апарату, хворими на дитячий церебральний параліч.
Дефектолог виконує наступні функції:
проводить глибоке і всестороннє обстеження особливостей розвитку кожної дитини, веде роботу, спрямовану на компенсацію і корекцію недоліків розвитку дітей;
розвиває основні психічні процеси у дітей (сприймання, увагу, пам'ять, мислення та ін.)
розвиває навички спілкування і мовленнєву діяльність дітей;
веде консультування батьків, під час якого вони вчаться необхідних прийомів навчання і виховання своєї дитини.
Робота з дітьми вимагає від фахівця певних якостей.
Серед них:
- терпіння;
- стресостійкість;
- дружелюбність;
- здатність до співпереживвання. Переваги професії:
соціально важлива робота: фахівці цієї галузі дарують дітям шанс на щасливе життя;
затребуваність професії на ринку праці і на ринку освітніх послуг у час розвитку інклюзивної і спеціальної освіти;
можливість поєднувати роботу і приватну практику.
Недоліки професії: фахівець стикається з ризиком перевтоми і ризиками незахищеності від агресії дитини зі складними вадами у період загострення психічних процесів.
Але яким би талановитим не був вчитель-дефектолог, результат його роботи залежить від бажання батьків допомогти своїй дитині. Адже фахівець не може займатися з дитиною впродовж усього дня, тому основна частина занять і відповідальності за виконання рекомендацій лягає на плечі рідних і близьких дитини. І якщо батьки не будуть старанно виконувати усі рекомендації дефектологів, то всі зусилля фахівця можуть виявитися марними.